historia pojazdu z Francji

Wiele sprowadzanych do naszego kraju aut pochodzi z Francji. Przybliżamy sposoby sprawdzenia historii pojazdu z tego kraju.

Odnotowane przebiegi wraz z datami i stwierdzonymi usterkami można odczytać z raportów jakie otrzymuje właściciel pojazdu przy przeprowadzaniu obowiązkowych przeglądów technicznych we Francji (Procès-Verbal de Contrôle Technique).

Jeżeli takich druków sprzedający nie posiada jednym ze sposobów jest wykorzystanie danych znajdujących się na winiecie z francuskiego przeglądu technicznego.  

Historia auta z francuskiego przeglądu technicznego

Charakterystyczna błękitna winieta (z symbolem ,,CT” w tle) potwierdzająca wykonanie przeglądu okresowego powinna być nalepiona po prawej stronie przedniej szyby auta. Brak takiej nalepki powinien wzbudzić naszą czujność.

-winieta z francuskiego przeglądu technicznego-

Dane widniejące na winietce to:

 • Numer rejestracyjny
 • Data – ważność przeglądu technicznego
 • Numer zatwierdzający
 • Numer VIN pojazdu

Wpisując w wyszukiwarce Google parametry z winiety (przede wszystkim numer z pola:  „D’agrément”)  odszukamy adres i dane kontaktowe do stacji diagnostycznej na której dokonano badania technicznego. Pozostaje skontaktować się z serwisem poprzez e-mail lub telefonicznie. Przy odrobinie szczęścia zweryfikujemy sprawdzane auto uzyskując informacje na temat odnotowanych przebiegów oraz stwierdzonych usterkach czy innych nieprawidłowościach. Przykładowy raport z francuskiego przeglądu technicznego zobaczysz TU.

Inną metodą sprawdzenia historii samochodu z zagranicy (również z Francji) jest: sprawdzenie auta po numerze VIN.

Darmowe sprawdzenie auta z Francji w CEPiK

Od niedawna możliwość sprawdzenia auta pochodzącego z Francji mamy także za pomocą bezpłatnego rządowego serwisu Centralnej Ewidencji Pojazdów pod adresem: https://historiapojazdu.gov.pl Raport na temat interesującego nas pojazdu otrzymamy po wprowadzeniu danych takich jak:

 • Numer VIN
 • Numer rejestracyjny
 • Data pierwszej rejestracji

Informacje, które możemy uzyskać w zakładce „DANE ZAGRANICZNE” to m.in.:

 • Odczyty odnotowanych przebiegów samochodu wraz z datami
 • Ewentualne odnotowane kradzieże
 • Informacje o szkodzie całkowitej
 • Informacje jeżeli pojazd był użytkowany jako taksówka

Jeżeli samochód nie jest jeszcze zarejestrowany w Polsce, konieczne będzie zalogowanie się za pomocą “Profilu zaufanego”.

Sprawdzenie historii serwisowej pojazdu z Francji po numerze VIN w ASO

Więcej szczegółów kryją bazy danych Autoryzowanych Stacji Obsługi danej marki. Bardzo często osoby planujące zakup używanego auta zgłaszają się do ASO z numerem VIN upatrzonego wozu. Skuteczność takiego rozwiązania jest różna. W przypadku jednych marek (np. Volkswagen, Audi, Skoda, Seat, Opel, BMW, Toyota, Renault czy Mazda) rzeczywiście możemy otrzymać dostęp do szerokiej bazy informacji na temat:

 • przeglądów serwisowych,
 • wszelkich wymian,
 • napraw (w tym blacharskich),
 • przebiegów oraz dat, przy których te operacje były wykonane.

Inni importerzy gromadzą mniej danych, np. udostępnią jedynie informacje z ostatniego zapisu w ASO (utrudnione zdemaskowanie ewentualnej „korekty” przebiegu), posiadają tylko dane z okresu gwarancji (Peugeot, FIAT i Citroen) albo nie mają powiązanej bazy danych (czyli np. w salonie w Warszawie nie sprawdzimy historii auta z Krakowa czy pochodzącego z zagranicy). Zazwyczaj historia aut gromadzona jest od kilkunastu lat, co zawęża grono samochodów możliwych do prześwietlenia do nowszych modeli. Zdarzają się jednak coraz częściej przypadki, że „leciwy” samochód od wielu lat serwisowany jest w ASO i dostaniemy całą historię do wglądu.

Sprawdzenie auta na stronie francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

Od niedawna we Francji funkcjonuje Centralna Ewidencja Pojazdów taka jaka istnieje m.in. w Danii, Holandii, Belgii czy również w Polsce (baza CEPiK). Weryfikacja i sprawdzenie np. przebiegu samochodu z Francji jest utrudniona lecz …nie niemożliwa.

Historię auta z Francji możemy sprawdzić na bezpłatnej stronie francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pod adresem: https://histovec.interieur.gouv.fr/histovec/proprietaire

Po wybraniu odpowiedniego typu „tablicy rejestracyjnej” musimy podać dane z francuskiego dowodu rejestracyjnego. Niezbędne dane do zalogowania to m.in. imię, nazwisko właściciela, numer rejestracyjny pojazdu i nr dowodu rejestracyjnego. W wypełnieniu poszczególnych okienek pomogą nam podpowiedzi zamieszczone przy polach formularza. Po wypełnieniu danych klikamy w pole „Rechercher”. W tym momencie wyświetli się strona z informacjami o sprawdzanym pojeździe. Oprócz podstawowych informacji o aucie, do wglądu w poszczególnych zakładkach otrzymamy takie informacje jak m.in.:

 • odnotowane przebiegi pojazdu wraz z datą adnotacji,
 • informacje o zastawach i zajęciach,
 • zgłoszonej kradzieży,
 • wynikach przeglądów technicznych i zmianach właścicieli.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *