Sprawdzanie VIN

Dlaczego warto sprawdzić VIN przed zakupem auta?

Sprawdzenie samochodu pod kątem jego historii serwisowej, napraw i przeglądów to jedna z ważniejszych czynności przed zakupem używanego auta. Nagminne "cofanie przebiegów” i masa "bezwypadkowych" wraków wymusza na kupujących zwiększoną czujność. Sprawdzając VIN samochodu mamy szansę na poznanie wielu ważnych informacji o przeszłości auta, które mogą zaważyć na naszej decyzji odnośnie zakupu pojazdu.

Co to jest VIN?

VIN czyli Vehicle Identification Number to identyfikacyjny numer pojazdu, składający się z 17 znaków. Według stosowanej normy  ISO w numerze tym nie stosuje się liter Q, O oraz I – ma to zapobiec ewentualnym pomyłkom z cyframi zero „0” oraz „1”. Rozkodowując numer VIN samochodu możemy poznać wiele informacji dotyczących m.in.: producenta, miejsca produkcji, roku modelowego ale także w wielu przypadkach sprawdzając VIN poznamy przeszłość auta.

Jak sprawdzić VIN?

Numer VIN znajdziesz m.in.:

 • w dowodzie rejestracyjnym pojazdu – w rubryce oznaczonej literą „E”
 • w lewym dolnym rogu podszybia (głównie auta po 2005r produkcji)
 • na tabliczce znamionowej – przeważnie przynitowanej w komorze silnika
 • pod maską silnika- nabity na obudowie górnego mocowania amortyzatora

Numer VIN w zależności od modelu i rocznika może być zlokalizowany w różnych miejscach pojazdu.

Gdzie sprawdzić VIN?

Wiele zależy od kraju pochodzenia pojazdu, marki auta i serwisowania konkretnego egzemplarza. W części krajów prowadzone są bazy danych pojazdów używanych, cenne informacje można także uzyskać w autoryzowanych serwisach obsługi.

Jeżeli auto pochodzi z krajów skandynawskich np. Danii, Holandii czy Szwecji najprostszą i darmową metodą jest sprawdzenie historii pojazdu w bazach tamtejszych ministerstw transportów gdzie gromadzone są informacje z badań okresowych pojazdów. Auta zarejestrowane w Polsce od niedawna również posiadają taką bazę. Dla wielu marek samochodów m.in. aut z grupy Volkswagena,  Renault, Opla, Mercedesa czy BMW szczegółową bazę informacji na temat napraw i odnotowanych przebiegów prowadzą autoryzowane serwisy obsługi – tu oczywiście ważne jest czy auto było serwisowane w ASO.

Poniżej omawiamy różne możliwości sprawdzenia samochodu przy użyciu numeru VIN nadwozia.

Sprawdzenie VIN auta zarejestrowanego w kraju

Oprócz danych technicznych pojazdu, liczby właścicieli czy dacie ostatniego badania technicznego sprawdzić można  ważność polisy OC, w niektórych przypadkach także ostatni odnotowany stan licznika przy przeglądzie na stacji diagnostycznej.

 Niestety dla większości kupujących polska baza będzie nieprzydatna ze względu na ograniczenie tylko do pojazdów zarejestrowanych już w kraju, a także konieczność podania takich danych jak m.in. data pierwszej rejestracji. Bezpłatny serwis Centralnej Ewidencji Pojazdów znajduje się pod adresem: https://historiapojazdu.gov.pl/

Sprawdzenie VIN pojazdu z zagranicy

Dla samochodów z Holandii, Belgii, Danii czy Szwecji informacje pochodzą przede wszystkim z danych odnotowanych podczas okresowych przeglądów technicznych. Procedurę sprawdzenia VIN aut z tych krajów opisywaliśmy już w naszym portalu.

Samochód sprowadzony z Danii sprawdzimy na stronie duńskiej agencji bezpieczeństwa ruchu drogowego: http://trafikstyrelsen.dk. Do uzyskania informacji potrzebny jest jedynie numer VIN lub numer rejestracyjny. Po wprowadzeniu danych w wynikach otrzymamy:

 • daty i odnotowane przebiegi podczas przeglądów technicznych
 • wyniki przeglądów
 • ewentualne stwierdzone usterki

Pojazd ze Szwecji sprawdzimy za darmo znając numer rejestracyjny na stronie: https://fu-regnr.transportstyrelsen.se Odnotowany przebieg pojazdu znajdziemy w rubryce "Mätarställning".

Auta z Anglii sprawdzimy na oficjalnej rządowej witrynie: www.check-mot.service.gov.uk podając numer rejestracyjny i markę pojazdu. Trudniej sprawdzić samochód z Belgii, gdzie do weryfikacji przebiegu wymagany jest numer certyfikatu Car-Pass. W belgijskiej bazie gromadzone są informacje o datach wizyt w serwisach i warsztatach samochodowych oraz stwierdzonych przebiegach. O taki certyfikat warto zapytać sprzedawcę. Baza VIN pojazdów istnieje również w Holandii, jednak informacje po wyrejestrowaniu auta są z niej kasowane. Nie zawsze również znajdziemy odnotowany przebieg auta. Jeżeli znamy nr rejestracyjny możemy jednak podjąć próbę sprawdzenia auta na stronach: ovi.rdw.nlhttps://publiek.vwe.nl

W pozostałych krajach europejskich m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Włoszech czy Francji nie funkcjonują w chwili obecnej ogólnodostępne bazy informacji o pojazdach. W takich przypadkach jednym z efektywniejszych sposobów sprawdzenia przeszłości auta (niezależnie od tego w jakim kraju było wcześniej zarejestrowane) jest sprawdzenie VIN w bazach ASO.

Sprawdzenie VIN w ASO

W zależności od marki auta w bazach producentów gromadzone są cenne informacje dla potencjalnych późniejszych nabywców tych pojazdów. W większości przypadków sprawdzając VIN dowiemy się o:

 • datach wizyt serwisowych
 • odnotowanych przebiegach podczas serwisów
 • wymienionych częściach i podzespołach
 • zdiagnozowanych usterkach
 • przeprowadzonych naprawach (często także blacharsko-lakierniczych)
 • danych, takich jak np. nr silnika, skrzyni biegów, data produkcji i pierwszej rejestracji
 • liczbie właścicieli i kolejnych numerach rejestracyjnych
 • wymianach okresowych m.in. oleju i rozrządu
 • kraju pochodzenia auta
 • wersji wyposażenia i kodach wyposażenia
 • fabrycznym kodzie lakieru itd.
W zależności od producenta oraz konkretnego egzemplarza ilość danych będzie różna. W wielu przypadkach informacje te dają jednak odpowiedź na ważne pytania odnośnie serwisowania pojazdu, przebiegu a często także wypadkowości.

Raport VIN

Przykładowe raporty sprawdzenia numeru VIN:

Niestety, część producentów nie udostępnia szczegółów o serwisowanych autach, w niektórych przypadkach wymagana jest obecność właściciela pojazdu a w innych informacje uzyskamy tylko odpłatnie.

Więcej raportów znajdziecie w > Bazie raportów VIN <


Nie jesteś pewien? Sprawdź VIN!

Zakup samochodu używanego zwłaszcza na naszym rynku to prawdziwa loteria i często kosztowne ryzyko. Każda forma sprawdzenia, zarówno wnikliwe sprawdzenie auta na miejscu jak i weryfikacja przeszłości pojazdu to obecnie obowiązkowe czynności przed zakupem.

Przykładowe historie pojazdów sprawdzonych przy pomocy numeru VIN przedstawiamy na zdjęciach poniżej:

2015-12-18 17:57 205296 numer VIN, za darmo, historia serwisowa pojazdu, sprawdzenie przebiegu, VW, Audi, Skoda, Seat, Renault, Opel, BMW, Mercedes, Alfa Romeo, Fiat, Toyota, Citroen, Peugeot