Skoda Octavia II – jaki silnik wybrać, a które omijać?

Pokazana w 2004 roku Octavia II to bestseller rynku wtórnego. Ogólna dobra opinia na temat tego auta jest potwierdzona dużym popytem. Jednak nie wszystkie wersje silnikowe czeskiego auta można polecić z czystym sumieniem – proponujemy najlepsze z nich.

1.6 MPI 102KM
Benzynowy motor 1.6 to legendarna już konstrukcja Volkswagena. 4-cylindrowy „benzyniak” o 8-zaworowej głowicy i wielopunktowym wtrysku zapewnia akceptowalne osiągi niemałej Octavii, a przy tym nie ma w zasadzie typowych usterek. Ponadto świetnie znosi zasilanie gazem LPG, co wykorzystało już wielu użytkowników tego auta, a nawet sam polski importer, który oferował fabrycznie nowe auta z instalacją gazową.

1.9 TDI 105KM
Wśród turbodiesli nie znajdziemy lepszego silnika. Pali wyjątkowo mało, a oferuje już przyzwoitą dynamikę (dobra elastyczność, ok. 11s do „setki”). To jednak nie jest już tak prosta konstrukcja, jaką spotykaliśmy w Octavii I, więc należy się przygotować na drogie naprawy turbosprężarek i wtryskiwaczy w autach z dużym przebiegiem oraz obecność dwumasowego koła zamachowego, którego wymiana także generuje spore koszty. Mimo wszystko ogólnie eksploatacja jest tania. Polecane wersje silnika 1.9 TDI mają kody: BKC i BJB.
To tak naprawdę jedyne wersje silnikowe, które można z czystym sumieniem polecić w Octavii II. Pozostałe można podzielić na dwie grupy:

Warunkowo polecane:

1.4 MPI 75, 80KM – prosty i bezawaryjny silnik, dobry do LPG, ale osiągi są mierne
1.6 FSI 115KM i 2.0 FSI 150KM – bez szczególnych wad (poza osadzającym się nagarem – konieczne czyszczenie), ale i bez zalet – palą niemało, dynamika rozczarowuje, drogie instalacje LPG, zalecana jazda na Pb98
2.0 TDI CR – późne wersje tego silnika mają wtrysk Common Rail i nie są tak awaryjne jak pierwsze serie. Mimo wszystko koszty i ryzyko poważnych awarii sporo wyższe niż w 1.9 TDI
1.6 TDI 105KM – Octavia po face liftingu z 2008 roku otrzymała ten nowy silnik. Ma słabsze osiągi i wyższą usterkowość niż 1.9 TDI, ale jest szansa na mniej wyeksploatowany egzemplarz

Wersje niepolecane:

2.0 TDI PD – wczesne silniki 2.0 TDI to tykająca bomba: jeśli jeszcze nie uległ poważnej awarii to może to czekać nowego właściciela
1.2, 1.4 i 1.8 TSI – paliwożerne, nadmiernie zużywają olej i mają kilka poważnych usterek. Ogólnie – loteria, która bywa kosztowna.

2018-01-12 10:43 580 1.9TDI, 1.4 1.6MPI, 1.6 2.0 FSI 1.8TSI

Komentarze

Turbo.

1.9 TDI (ATD) silnik na pompowtryskach. Elastyczny, jak "zimny" to jest głośny, po rozgrzaniu znacznie lepiej. Konieczna systematyczna wymiana odpowiedniego oleju (najlepiej co 10-15tys km). Ogólnie to dobry silnik, mało awaryjny i podatny na chiptuning :)

~marius

czy silnik 1.9 TDI (kod silnika ATD) jest usterkowy, czy można brać?

Dodaj komentarz