Przerejestrowanie samochodu - krok po kroku

Kupno używanego samochodu to nie tylko poszukiwania, oględziny i rozliczenie ze sprzedającym. Po zawarciu umowy sprzedaży czeka nas jeszcze jeden obowiązek – przerejestrowanie kupionego pojazdu na nasze nazwisko.

Kiedy przerejestrować i… czy w ogóle trzeba to robić?

Zacznijmy od podstawowego pytania: czy trzeba przerejestrować kupiony samochód używany? W teorii – jest to obowiązkowe i mamy na to 30 dni od dokonania zakupu. A jak jest w praktyce? Okazuje się, że obowiązek ten nie jest obwarowany żadną karą – kontrolujący nas policjant może co najwyżej… zastosować pouczenie. Mimo wszystko, większość nabywców używanych aut (o ile nie kupują ich w celu dalszej odsprzedaży) planuje je przerejestrować. Informujemy jak i gdzie to zrobić oraz jaką kwotę w tym celu przygotować.

Gdzie przerejestrować? Jakie dokumenty będą niezbędne?

Celem przerejestrowania samochodu udajemy się do Wydziału Komunikacji właściwego dla naszego miejsca zameldowania lub zamieszkania (w drugim wariancie niezbędne jest oświadczenie o zamieszkaniu pod innym adresem niż zameldowania). Przed wizytą najlepiej przygotować się wypełniając:

WNIOSEK o przerejestrowanie pojazdu – dokument jest do pobrania na stronie: https://obywatel.gov.pl/documents/10181/0/wniosek_o_rejestracje.

Niezbędne będą również:

  • dowód tożsamości
  • umowa kupna-sprzedaży bądź faktura (lub jakikolwiek inny dokument potwierdzający przejęcie własności pojazdu)
  • aktualne tablice rejestracyjne
  • dowód rejestracyjny (z przeglądem technicznym ważnym minimum przez miesiąc)
  • karta pojazdu (jeśli była wydana)
  • polisa ubezpieczenia OC.

Ile kosztuje przerejestrowanie auta?

Poza kompletem dokumentów, przygotować należy odpowiednie fundusze. Najtaniej będzie, jeśli kupione auto było dotychczas zarejestrowane w powiecie naszego zameldowania lub zamieszkania, ponieważ nie będzie konieczności wyrabiania nowych tablic rejestracyjnych. Koszt zamknie się w 81zł. Jeśli auto przerejestrowujemy w innym powiecie, przygotujmy 180,50zł. A jeżeli brakuje nam karty pojazdu, jej wyrobienie pochłonie kolejne 75zł. Najdroższa opcja to indywidualne tablice rejestracyjne, które kosztują 1000zł plus wspomniane 81zł.

Przerejestrowany i co dalej?

Pierwszą wizytę w Wydziale Komunikacji zakończymy mając nowe tablice (lub nie) oraz tymczasowy dowód rejestracyjny (tzw. „miękki dowód”, czyli pojedynczą, różową karteczkę). Przez miesiąc możemy śmiało jeździć naszym nowym nabytkiem, ale w międzyczasie należy odebrać stały dowód rejestracyjny (tzw. „twardy dowód”, czyli niebiesko-żółtą książeczkę). Zazwyczaj dokument jest gotowy do odbioru już po 2 tygodniach, a żeby się o tym przekonać wcale nie musimy dzwonić do Wydziału Komunikacji – wystarczy wizyta na stronie internetowej info-car.pl, gdzie wpisując część numeru nadwozia oraz numer rejestracyjny sprawdzimy, czy dowód jest już gotowy do odbioru. Z „twardym dowodem” w ręce mamy już całą procedurę za sobą.

Podsumowanie

Kupno samochodu używanego nie kończy się na wymianie gotówki za kluczyki. Należy pamiętać o pozostałych obowiązkach: opisanym przerejestrowaniu auta, opłaceniu podatku od czynności cywilnoprawnych (2%, jeśli nie otrzymaliśmy faktury, a auto jest droższe niż 1000zł) oraz ubezpieczeniu auta, jeśli dotychczasowy właściciel wypowie polisę OC. Szczególnie dwie ostatnie czynności są niezwykle ważne, bo ich zaniedbanie może skutkować dotkliwymi karami finansowymi.

2017-06-29 21:35 2881

Komentarze

~Krzych

Proszę o sprawdzenie historii i przebiegu nr vin WVWZZZ16ZCM14077

Dodaj komentarz