Numer VIN

Co to jest numer VIN?

Vehicle Identification Number to składający się z 17 symboli unikalny numer identyfikacyjny pojazdu (numer nadwozia). Numer VIN zbudowany jest zarówno z cyfr jak i liter. Numer ten przypisany jest dla każdego pojazdu zarówno samochodu osobowego, dostawczego, ciężarowego jak i motocykla. W numerze VIN zakodowano wiele ważnych informacji o pojeździe.

Co jest zakodowane w numerze VIN?

Numer VIN zbudowany jest z kilku członów:

Numer VIN
Sekcja WMI

World Manufacturer Identifier –  światowy identyfikator producenta. Pierwsze pole wskazuje region producenta pojazdu a następne dwa znaki definiują konkretnego wytwórcę. Poniżej przedstawiamy przykładowe oznaczenia producentów:

numer VIN

Typ pojazdu

VDS (Vehicle Descriptor Section) pozycje - 4 do 9 to sekcja określająca typ pojazdu, znaki nadawane są przez producenta pojazdu. Każdy producent ma wewnętrzny system kodowania tego pola. Pole to zawiera przeważnie informacje o rodzaju nadwozia i jego konstrukcji.

Cyfra kontrolna

Pozycja nr 9 to liczba kontrolna. Zastosowanie tego pola jako pozycji kontrolnej ogranicza się do pojazdów z USA i Kanady. Dzięki niej możliwe jest sprawdzenie poprawności numeru VIN. Sprawdzenia dokonuje się za pomocą odpowiednich algorytmów.

Numer egzemplarza

Na pozycjach 10-17 zakodowany jest numer seryjny pojazdu. Numer ten zawiera również informacje o wersji wyposażenia, silniku, skrzyni biegów, rodzaj napędu itp. Na czterech ostatnie polach numeru VIN znajdują się tylko cyfry.

Rok modelowy

W zależności od producenta pole to (pozycja 10) wskazuje rok produkcji lub rok wprowadzenia modelu. Według stosowanej normy, w polu rocznika nie figurują litery „O”,”Q” a także „I”, ponad to nie stosuje się cyfry 0. Kody oraz przypisane do nich roczniki ukazuje tabela na zdjęciu pod artykułem.

Gdzie jest numer VIN?

Numer VIN pojazdu najszybciej znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym. VIN znajduje się w polu „E”. W zależności od marki pojazdu numer VIN można znaleźć również w kilku miejscach bezpośrednio na pojeździe. Przeważnie numer znajduje się:

  • na podszybiu – w lewym dolnym rogu

Pod maską silnika:

  • wybity w komorze silnikowej lub na prawym kielichu amortyzatora
  • na tabliczce znamionowej przynitowanej do ściany komory silnikowej

Co jeszcze sprawdzisz za pomocą numeru VIN?

Oprócz podstawowych informacji takich jak : marka, rok modelowy, kraj produkcji w numerze VIN zakodowana jest wersja wyposażenia pojazdu. W celu rozkodowania wyposażenia należy posłużyć się dekoderami VIN lub tablicami dekodującymi producenta. Znając numer VIN możemy również sprawdzić historię pojazdu, jego przeszłość serwisową, często potwierdzić przebieg a nawet uzyskać informacje o kolizjach czy wypadkach. Sprawdzenie VIN staje się coraz powszechniejszą i skuteczną metodą weryfikacji samochodu używanego przed zakupem. VIN auta zarejestrowanego w Polsce sprawdzić można także na stronie:
https://historiapojazdu.gov.pl Więcej informacji o numerze VIN: https://pl.wikipedia.org/wiki/Vehicle_Identification_Number

2017-01-02 16:54 39251 rozszyfrowanie numeru VIN, dekodowanie VIN