Jak rozkodować radio


W wielu modelach radioodbiorników producenci stosują kody zabezpieczające. Początkowo blokada kodem była stosowana w radiach samochodowych blaupunkta,  później zabezpieczenie stało się coraz powszechniejsze i stosowane w wielu fabrycznych modelach m.in.: Renault, Volvo, Nissana, Forda, Hondy, OplaChryslera, Mercedesa czy autach koncernu VW/Audi/Skoda.

Zabezpieczenie to w zamyśle mające utrudnić życie złodziejom często przysparza kłopotu samym właścicielom pojazdów. Paradoksalnie nie zawsze kod uzyskamy nawet w autoryzowanym serwisie a jeżeli to się uda to usługa ta nie jest zwykle tania. Kod powinien być zapisany na karcie - Security Radio Pass (foto). Karta z numerem Radio Code powinna zostać załączona przez producenta do dokumentacji auta. W niektórych przypadkach PIN zapisany jest bezpośrednio w książce serwisowej lub innej dokumentacji czy instrukcji auta.

Co zrobić jeśli nie posiadamy kodu do radia?

W zależności od modelu i producenta radio możemy odblokować:

  • przez odczytanie kodu zapisanego w pamięci radia
  • po numerach seryjnych urządzenia

Odczyt  kodu z pamięci wymaga ingerencji w elektronikę, zdemontowaniu radia i odczycie kodu za pomocą specjalistycznego interfejsu. Warto zaznaczyć, że nie każdy fachowiec - elektronik wykona taką usługę, wymaga ona specjalistycznego oprzyrządowania i oprogramowania dekodującego. Większość modeli odbiorników można jednak rozkodować po numerach seryjnych i danych znajdujących się na etykiecie radia. Metoda ta jest znacznie wygodniejsza, nie wymaga ingerencji w elektronikę dzięki czemu jest całkowicie bezpieczna. Polega na odzyskaniu kodu przy użyciu specjalistycznego oprogramowania (generatorów), które kalkulują kod zabezpieczający dobierając go do numerów seryjnych i parametrów radia samochodowego czy nawigacji. Odzyskać kod można również zdalnie, korzystając z usług  internetowych serwisów rozkodowania radia ON-LINE.


2005-12-18 19:26 72286 radio decode, rozkodowanie radia Alfa Romeo BMW Becker Chrysler Citroen Dacia Fiat Honda Jeep Mercedes Nissan Peugeot Rover, Lancia, Volvo kod do radia blaupunkt philips clarion grundig, kod do nawigacji, Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań , Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice, Białystok, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Toruń, Kielce, Rzeszów, Gliwice, Zabrze, Olsztyn, Bielsko-Biała, Bytom, trójmiasto, śląskie