Historia pojazdu

Numer VIN pojazdu

Numer VIN – swoisty kod genetyczny samochodu, który może ujawnić nam wiele informacji na jego temat. Nie tylko odnośnie specyfikacji danego pojazdu, ale i jego historii, co jest szczególnie istotne dla osób kupujących auto na rynku wtórnym. Ale nie zawsze uda się odszyfrować najważniejsze dane – podpowiadamy co, jak i przede wszystkim gdzie można odczytać informacje z numeru VIN.

Historia pojazdu po VIN

Panuje powszechna opinia, że na podstawie numeru identyfikacyjnego pojazdu możemy sprawdzić całą jego historię: od momentu produkcji (specyfikacja, w jakiej auto opuściło fabrykę), przez wszystkie zmiany właścicieli, ewentualne przygody wypadkowe, aż po chwilę zakupu auta na rynku wtórnym. Niestety, w praktyce jest to o wiele trudniejsze. Nawet jeśli sprzedający podaje numer VIN w ogłoszeniu o sprzedaży auta, zazwyczaj niewiele możemy z nim zrobić. Choćby do sprawdzenia podstawowych informacji o pojeździe na bezpłatnej rządowej stronie historiapojazdu.gov.pl, potrzebujemy jeszcze numeru rejestracyjnego oraz daty pierwszej rejestracji auta w Polsce. Wtedy otrzymamy informacje o ważności ubezpieczenia OC, zmianach właścicieli oraz datach i, od niedawna, przebiegach przy badaniu technicznym. Więcej o: sprawdzaniu historii pojazdu zarejestrowanego w kraju.

Sprawdzenie historii pojazdu w ASO

Więcej szczegółów kryją bazy danych Autoryzowanych Stacji Obsługi danej marki. Bardzo często osoby planujące zakup używanego auta zgłaszają się do ASO z numerem VIN upatrzonego wozu. Skuteczność takiego rozwiązania jest różna. W przypadku jednych marek (np. Volkswagen, Audi, Skoda, Seat, Opel, BMW, Toyota, Renault czy Mazda) rzeczywiście możemy otrzymać dostęp do szerokiej bazy informacji: na temat przeglądów, wszelkich wymian, napraw (w tym blacharskich) i przebiegów oraz dat, przy których te operacje były wykonane. Inni importerzy gromadzą mniej danych, np. udostępnią jedynie informacje z ostatniego zapisu w ASO (utrudnione zdemaskowanie ewentualnej „korekty” przebiegu), posiadają tylko dane z okresu gwarancji (Peugeot, FIAT i Citroen) albo nie mają powiązanej bazy danych (czyli np. w salonie w Warszawie nie sprawdzimy historii auta z Krakowa czy pochodzącego z zagranicy). Zazwyczaj historia aut gromadzona jest od kilkunastu lat, co zawęża grono samochodów możliwych do prześwietlenia do nowszych modeli. Zdarzają się jednak coraz częściej przypadki, że „leciwy” samochód od wielu lat serwisowany jest w ASO i dostaniemy całą historię do wglądu.

Sprawdzenie historii pojazdu z zagranicy

Trudności napotykają także osoby planujące zakup pojazdu sprowadzonego z zagranicy – niedawno lub w przeszłości. W części salonów samochodowych otrzymać mogą jedynie informacje wpisane do bazy danych polskiego ASO, co sprawia, że zagraniczna przeszłość auta pozostaje tajemnicą. Niemniej jednak w wielu przypadkach możliwa jest także weryfikacja danych z kilku innych państw, a kilku producentów (m.in. VW/Audi/Seat/Skoda, Opel, Renault, BMW, Mercedes) ma bardzo szczegółową bazę danych z dostępem i historią z każdego ASO na świecie. Bywają trudności z pozyskaniem informacji nt. aut sprowadzonych z Francji, Belgii, Szwajcarii, Austrii czy Włoch (np. Audi i BMW). O sprawdzaniu historii samochodów z zagranicy (z Niemiec, Danii, Holandii, Szwecji, Anglii) przeczytasz również w innych artykułach na naszym portalu.

Historia auta tylko dla właściciela?

Należy się także przygotować na to, że jeśli historia auta jest dostępna, to pracownicy serwisu danej marki pozwolą nam spojrzeć w jego życiorys tylko w towarzystwie właściciela. Taka praktyka jest bardzo częsta i tylko przy dużym szczęściu i uprzejmości danego serwisu możemy liczyć na odstępstwo. Lepiej więc zaplanować wspólną wizytę w ASO z dotychczasowym posiadaczem auta, choć to my oczywiście pokryjemy koszty weryfikacji. Zazwyczaj koszt sprawdzenia historii auta w ASO mieści się w przedziale od 100 do 300zł, w zależności od zakresu zgromadzonych informacji i marki.

Historia samochodu z VIN online

Dużo łatwiejszym, tańszym i zazwyczaj skuteczniejszym sposobem na sprawdzenie historii samochodu, jest sprawdzenie VIN online – samodzielnie, bez właściciela auta i wychodzenia z domu. Dzięki szerokiemu dostępowi do dziesiątek baz danych możemy zweryfikować historię serwisową i wypadkową aut wielu marek w jednym miejscu. To wygodne rozwiązanie dla osób, które rozważają zakup kilku modeli różnych marek oraz w przypadku zakupu auta znajdującego się daleko od miejsca zamieszkania. Oczywiście nie ma gwarancji, że otrzymamy pełny zestaw informacji – ponownie wiele zależy od marki auta oraz jego historii. Jednak w większości przypadków takie sprawdzenie samochodu pozwala na podjęcie decyzji, czy warto nadal się nim interesować i zlecić precyzyjną kontrolę stanu technicznego w warsztacie, czy skreślić wóz z listy aut do kupienia.

         Przykładowe historie pojazdów przedstawiamy na screenach poniżej. Więcej historii w: Bazie raportów VIN.

2017-01-05 12:25 52790 sprawdzenie auta przed zakupem, sprawdzenie numeru VIN pojazdu